Jak działa prywatna pożyczka?

Osoby poszukujące dodatkowych sposobów finansowania z reguły poszukują wsparcia w postaci kredytu bądź pożyczki pozabankowej. Niewiele osób wie, że istnieje możliwość skorzystania z tzw. pożyczek prywatnych, jeszcze mniej współczesnych konsumentów zdaje sobie sprawę w jaki sposób one działają. Rozprawmy się więc z tym tematem – tu i teraz, zwięźle i szybko!

Prywata pożyczka – próba definicji

Najprościej rzecz ujmując, są to pieniądze pożyczone od osoby fizycznej (prywatnej) przy czym stroną pożyczającą może być zarówno druga osoba fizyczna, jak i firma bądź organizacja. Jej udzielenie opiera się o umowę zawartą między stronami.

 

Jak działa prywatna pożyczka?

Zgodnie z zasadami opierającymi się na udzieleniu finansowania, także w przypadku pożyczki prywatnej podpisywana jest umowa między dwiema stronami – z których jedna zobowiązuje się do użyczenia pieniędzy, zaś druga – do ich zwrotu na określonych warunkach. Pisemna forma umowa nie jest w tym przypadku tylko i wyłącznie zabezpieczeniem, ale przy każdej pożyczce przekraczającej wartość 1000 zł (kwota obowiązująca od 2016 roku) umowa pisemna jest wymagana prawem. Umowa może być tak naprawdę dowolnie kształtowana przez obie strony, jednak powinna zawierać takie elementy jak:

Należy przy tym mieć na uwadze, iż kontrakt nie może budzić wątpliwości, a więc powinien być sporządzony w sposób jasny, przejrzysty i czytelny. Fakt dość swobodnego regulowania warunków umowy sprawia, że pożyczka prywatna jest dla wielu osób dostępniejszym rozwiązaniem niż np. kredyt z banku bądź „chwilówka”.

 

Pożyczam – spłacam – zapominam!

Ten prosty schemat myślowy wymaga drobnego uzupełnienia. Pożyczkobiorca musi bowiem pamiętać o zobowiązaniach, jakie z tytułu finansowania ma wobec fiskusa. Musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2,00% kwoty jaką uzyskał. Zwolnienie od tej opłaty dotyczy osób spokrewnionych oraz kwot do 5000 zł. Pożyczkodawca mysi natomiast pamiętać o podatku dochodowym. Otrzymane odsetki traktuje się jako przychód z kapitałów pieniężnych, wobec którego obowiązuje podatek o stawce 19%. Prywatna osoba, udzielająca pożyczki – niezwiązanej z prowadzeniem działalności gospodarczej dłużnika – zobowiązana jest do wpisania podatku do odsetek w formularzy PIT i opłacenia w kolejnym roku.