Czy pożyczki prywatne są bezpieczne?

Rozważamy tę opcję szczególnie wtedy, gdy potrzebujemy dodatkowych pieniędzy, a nie mamy szansy na uzyskanie kredytu w banku lub SKOK-u. Pożyczki prywatne mogą pomóc nam wyjść z wcześniejszych zadłużeń czy też sfinansować zakup rzeczy, której cena znacznie przekracza nasz budżet, a jest nam ona niezbędna do pracy czy codziennego funkcjonowania.

Pozabankowe wsparcie finansowe od inwestora – firmy bądź osoby prywatnej, można dziś w łatwy sposób uzyskać online. Co jednak najważniejsze, uzyskać je mogą także osoby obecne w bazie BIK czy KRD, a także ci, którzy nie mają stałej pracy, lub ich dochody są za niskie na uzyskanie tradycyjnego kredytu lub nawet chwilówki. Czy pożyczki prywatne są jednak bezpieczne dla pożyczkobiorcy?

Kontrola czy jej brak?

Udzielanie pożyczek prywatnych nie jest w Polsce kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego czy inną instytucję państwową. Brak organu monitorującego sprawia, że szukając tego rodzaju wsparcia finansowego jesteśmy narażeni na działania oszustów. Bezpieczeństwo pożyczek prywatnych zależy więc przede wszystkim od nas samych – od naszej czujności oraz zachowania zdrowego rozsądku.

Firma godna zaufania

W przypadku niewielkich kwot o pożyczkę prywatną warto poprosić kogoś z rodziny lub grona zaufanych przyjaciół. Jeśli potrzebujemy jednak większej sumy, bezpieczniej będzie zaufać komuś, kogo wiarygodność możemy sprawdzić. Rozsądnym rozwiązaniem będzie więc skierowanie swoich kroków do firmy, której funkcjonowanie oraz rzetelność z łatwością sprawdzimy w sieci.

Szukając inwestora nie zapominajmy, że takiej firmie czy osobie zależy na zabezpieczeniu jej interesów. Naszą czujność powinny wzbudzić więc oferty z opłatami za rozpatrywanie wniosków czy też niewymagające żadnego zabezpieczenia, np. w postaci zastawu nieruchomości.

Umowa

Gdy już znajdziemy godnego zaufania inwestora, nie podpisujmy żadnych dokumentów, dopóki dokładnie się z nimi nie zapoznamy. Najważniejsze punkty, które należy sprawdzić w umowie to:

Abyśmy mogli mówić o bezpieczeństwie, umowa powinna zostać zawarta na jasnych, przejrzystych dla nas warunkach!