Czy można wziąć więcej niż jedną pożyczkę na raz?

Czasami w życiu zdarzają się sytuacje, w których nagle zabraknie gotówki niekoniecznie z powodu niewłaściwego zarządzania pieniędzmi. Awaria samochodu, poważna choroba wymagająca kosztownej rehabilitacji czy wyprawka szkolna dla kilkorga dzieci mogą znacząco nadszarpnąć domowy budżet. Wiele osób sięga w takiej sytuacji po pożyczki, które charakteryzują się szybkim otrzymaniem wsparcia finansowego z krótkim czasem na spłacenie długu. To rozwiązanie służy za natychmiastową pomoc w trudnej sytuacji finansowej. Problem jednak pojawia się wtedy, gdy zbliża się termin spłaty, a pieniędzy na koncie wciąż brakuje. Może pojawić się wtedy pytanie: czy mogę uzyskać kolejną pożyczkę?

Zasady pożyczkodawców

To, czy będziesz mógł ponownie się zadłużyć bez spłaty pierwszego zobowiązania zależy od zasad, jakimi kieruje się instytucja udzielająca wsparcia finansowego. Teoretycznie możliwe jest zaciągnięcie dowolnej ilości pożyczek. W praktyce jednak jest inaczej – pozabankowe firmy udzielające tzw. “chwilówek” zazwyczaj kierują się zasadą, że klienci mogą u nich mieć tylko jedno aktywne zobowiązanie w danym czasie. Istnieje jednak możliwość zaciągnięcia go u innej firmy pod warunkiem, że Twoja zdolność kredytowa i wiarygodność nie uległy zmianie. Jeśli zależy Ci na dwóch zobowiązaniach u jednej firmy, sprawdź ofertę pożyczkodawców ratalnych – tutaj możliwość osiągnięcia tego celu jest większa.

O czym powinieneś pamiętać

Jeśli jesteś już zdecydowany i wybrałeś firmę, w której zaciągniesz drugą pożyczkę zwróć uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, dokładnie przeanalizuj RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (całkowity koszt zobowiązania). Jeśli nie spłaciłeś pierwszego zobowiązania, zaciągając drugie firmy oprócz prowizji czy ubezpieczenia mogą naliczyć Ci dodatkowe koszty. Po drugie, Twoim priorytetem powinno stać się spłacenie zadłużeń. Koszty będą narastać, a niedotrzymywanie warunków umowy w postaci opóźnionej spłaty może nieść za sobą poważne konsekwencje – na przykład całkowicie stracisz zdolność kredytową.