Co się stanie, jeżeli nie spłaci sie pożyczki na czas?

Każdemu może zdarzyć się sytuacja, w której potrzebny jest zastrzyk gotówki. Zazwyczaj zapada wtedy decyzja o zaciągnięciu zobowiązania finansowego. Może to być pożyczka, czyli szybsza alternatywa dla kredytu oraz łatwiejsza opcja do uzyskania. Niestety, są dwie strony medalu – tego typu zobowiązanie cechuje krótki termin spłaty. Jeśli okoliczności są wyjątkowo niesprzyjające i znalazłeś się w trudnej sytuacji finansowej, terminowa spłata staje się nie lada wyzwaniem. Zastanawiasz się, co się stanie, jeżeli nie dokonasz jej na czas?

Zapoznaj się z umową pożyczki

Pożyczkodawcy ustalają własne warunki umowy – każda firma inne. Dokładnie zapoznaj się z umową, ponieważ z pewnością zostały w niej zawarte informacje dotyczące opóźnienia w spłacie zadłużenia. Dowiesz się, jakie konsekwencje mogą Cię czekać, dzięki czemu możesz skonsultować ewentualne wątpliwości z przedstawicielem drugiej strony umowy.

Pierwsze konsekwencje opóźnionej spłaty

Pierwszym krokiem w wymierzaniu kary za niedotrzymanie warunków umowy jest naliczanie odsetek. Już od pierwszego dnia zwłoki odsetki rosną, czyniąc Twój dług coraz większym każdego dnia. W zależności od kwoty, na którą wziąłeś pożyczkę, wysokość odsetek może wynosić do 14% w skali roku. Z pewnością otrzymasz ponaglenia od wierzyciela drogą telefoniczną, pocztową bądź mailową.

Dalsze kroki

Kolejnym krokiem, który z pewnością podejmie wierzyciel będzie windykacja zewnętrzna. Pożyczkodawcy coraz częściej współpracują z windykatorami zewnętrznymi, którrzy będą uparcie dążyć do tego, byś spłacił dług. Powtarzające się telefony, dużo zadawanych pytań, krępujące wizyty w miejscu zamieszkania – z tym przyjdzie Ci się zmierzyć.

Jeśli to nie poskutkuje, Twoje dane zostaną umieszczone w bazach, takich jak BIK czy KRD. W ten sposób instytucje świadczące usługi kredytowe zostaną poinformowane o tym, że jesteś dłużnikiem niespłacającym terminowo należności. Możesz mieć z tego tytułu kłopot z zaciągnięciem nowego zobowiązania.

Mimo interwencji windykatora i rosnących odsetek wciąż nie płacisz – co wtedy? Prawdopodobnie wierzyciel zdecyduje się na działanie drogą sądową. Natomiast zlekceważenie nakazów sądowych będzie prowadziło do egzekucji komorniczej.